web analytics
balatro

Затягне і не відпустить — Огляд Balatro

Автор: Барлет Ярослав

Balatro — це рідкісна гра, яка до того добре реалізує свої ідеї, що перевертає жанр з ніг на голову і підриває мозок, коли врешті починаєш розуміти, як тут усе працює. У ній сотні синергій прихованих механік і надзвичайно глибокий ігролад, хоча на вигляд може здатися, що ви просто підбираєте правильні комбінації карт під потрібного Джокера. Якщо ви шукаєте проєкт, у якому потрібно дуже багато думати, обирати і ризикувати, то вона зроблена спеціально для вас.

У Balatro все побудовано навколо базових покерних принципів. Ви маєте 52 карти у колоді, 4 руки і 4 скидання за кожне з яких можна зіграти/скинути до 5 карт за раз. Використовуючи одну з покерних комбінацій, потрібно отримати необхідну кількість фішок. Усього гра має 12 різноманітних типових для покеру комбо, проте на початку проходження вам розпишуть лише 9 з них, оскільки ваша стандартна колода не зможе зробити інші. Якщо ви раніше ніколи не грали у покер, то не хвилюйтеся — в окремому меню виведено список цих комбінацій і з часом вони легко запам’ятовуються.

У кожної комбінації є два параметри: рахунок та множник. Грубо кажучи, чим крутіша/складніша комбінація (Straight Flush чи Four of a Kind), тим більше очок ви отримаєте. В залежності від зіграної карти, буде збільшуватися рахунок: від туза +11 фішок, лицьових карт +10, а у всіх інших випадках він дорівнює рангу. Якщо на початку забігу ще можна грати від якогось Full House, який дає 40 очок і 4 множника, то надалі доведеться виконувати щось складніше. Проте вся цікавість тільки попереду, адже щойно цільова кількість фішок починає зростати і ваші попередні комбінації вже не мають того самого ефекту, що й раніше — на сцені зʼявляються Джокери.

Джокери — особливі карти, які лежать у основі Balatro, вони допомагають значно збільшити ваш рахунок як за виконання певних умов так і просто, якщо лежать у вас у слотах, яких максимум пять у звичайній колоді. Особливо рідкісні варіації мають унікальні ефекти, які можуть взаємодіяти один з одним. Наприклад копіювати ефекти інших Джокерів. Чим сильнішу комбінацію ви зберете, тим легше проходження на високих анте матимете.

З понад 150 варіацій, більшість дає додатковий рахунок або плюс/примноження множника. Деякі вимагатимуть виконання додаткових умов, як-от +4 множника тільки за зіграні пікові карти чи +100 фішок, якщо зіграна рука містить комбо Three of a Kind, через що ви хочете модернізувати колоду, маючи в ній тільки піки одного рангу. Змінювати масть можна за допомогою Таро або Спектральних карт, однак якщо перші гарантовано зроблять це для трьох гральних карт, то другі – одразу для восьми, проте перетворять їх на випадкову із 4 мастей. І ще доведеться враховувати, що в Таро/Спектральних наборах може зовсім не бути того, що ви шукаєте, а гроші будуть витрачені даремно або ж на щось інше. Гра змушує завжди бути готовим до нестандартних ситуацій і вчить знаходити користь навіть з найгіршого набору.

Крім того, у грі є внутрішня валюта, її видають за кожен пройдений раунд і кожну збережену руку після досягнення потрібної кількості фішок. За неї ви купуєте Джокерів, ваучери і витратні матеріали на кшталт наборів з картами Планет, Таро, Спектральними чи звичайними. Карти з планетами збілюшують рівень комбінацій якими ви граєте, тобто додають більше фішок та множника. У наборах зі звичайними картами ви обираєте випадкову карту, яку додасте до вашої колоди, подекуди на них можуть бути додаткові бонуси у вигляді фішок чи множників. В усіх інших наборах вам випадають не тільки карти для модифікації колоди, як то Таро чи Спектральні, а й 8 із 52 випадкових карт із вашої колоди. Таро найкраще підходять для модернізації та покращення карт, оскільки зміною їхньої обкладинки ви можете додати їм +4 множника чи +30 фішок, інколи там трапляються й ті, які замінюють одну з карт на іншу та додають вам грошей за вартість усіх Джокерів чи просто примножуючи їх у два рази. Спектральні набори найрідкісніші, що є у грі, оскільки мають суттєві бонуси. Наприклад зробити випадкового Джокера негативним, який не займає місце у 5 слотах, проте це зменшить вашу руку на 1 карту, через що буде складніше збирати комбінації. Під час забігу ви хочете зберігати гроші на купівлю сильних Джокерів та згаданих наборів і водночас досягати необхідної кількості фішок, тому постійно займаєтеся економією або марнотратством, залежно від ситуації.

Отже структура забігу наступна: вам потрібно подолати 8 Анте в кожному з яких по 3 Блайнди, рівня, кожен третій з них це бос із негативним модифікатором, що значно ускладнює гру. Після кожного подоланого рівня ви потраплятимите в магазин, де є можливість купувати Джокерів та різні набори карт чи ваучерів. У випадку якщо ви впевнені у своїх силах, то можете пропустити будь-який Блайнд окрім боса та отримати бонус у вигляді грошей, шансу натрапити на рідкісного Джокера, миттєво відкрити набір із картами тощо.

Повертаючись до Джокерів, у базовій колоді є місце тільки для п’яти, тож підбирати усіх підряд не вийде і доведеться обмежитися виключно найнеобхіднішими. Наприклад, до вищезгаданого Джокера який дає +4 множника тільки за пікові карти є й інший, який нараховує +50 до рахунку за кожну зіграну пікову карту, тому вам вигідно, щоб вони працювали в синергії. У такому разі Джокери, що дають бонуси за чирвові або бубнові карти, вам не потрібні.

Якщо ви граєте від Королів чи Дам, то існують окремі варіації Джокерів, які дають додаткові множники за карти залишені у руці. Коли ваша колода повністю складатиметься з них, то високого рахунку можна буде досягти навіть однією зіграною картою (комбінація High Card). Проте перед цим належить перелопатить усю колоду. Або ж є можливість зібрати білд лише із 2, 3, 4 та 5, на яких ви матимете різноманітні бонуси у вигляді додаткових фішок чи множників, а окремим Джокером ретригиритемете кожну з них по другому колу, чим створите дуже потужну руку. Комбінацій і синергій у Balatro безліч, варто лиш навчитися бачити та використовувати їх. Мені дуже до вподоби те, що у ній завжди є чому вчитися.

Чимало речей, як приховані комбінації, правильне розташування Джокерів або карт у зіграній руці — мають важливу роль у грі, але про них вам не розкажуть. Натомість гра очікує, що ви самостійно зʼясуєте як працюють ці елементи в процесі свого навчання. Рухає вами лише цікавість спробувати кожного Джокера. А коли врешті вдається зібрати потужну синергію і підлаштувати під усе це колоду, то вас огортає неймовірне відчуття насолоди.

Крім цього, у Balatro немає метапрогресії. Кожен забіг ви починатимете з чистого листа у тих же умовах, лиш збільшуватимете кількість контенту. Більшість відкривається автоматично за успішні забіги, проте деякі завдання потребуватимуть окремої уваги, наприклад пройти гру без використання комбінацій Pair чи Flush, мати не більше 4 Джокерів за весь забіг, накопичити 400 доларів чи завершити гру за 12 раундів або ж 4 повних Анте з 8. Я радий, що розробник зробив все як у класичній Spelunky, коли найголовніша прогресія – досвід гравця.

Проте є одна річ яка мені не сподобалась – саундтрек. Він складається усього із 5 композицій та дуже швидко приїдається. До того ж, треки магазину та босів звучать наче на основну композицію просто наклали додаткових ефектів, що робить його ще більш одноманітним.

Попри те, як я розповідав про розмаїття синергій Джокерів і безліч ігрових механік, самі забіги часто закінчуються тим, що ви вкладаєте усі ресурси у певний набір карт і вирізаєте всі інші, адже Four of a Kind чи Flush Five – значно сильніші та простіші в реалізації комбінації, ніж якісь Straight Flush, Royal Flush та інші. В першу чергу це призводить до того, що ваші забіги відрізняються тільки тим, яку карту і комбінації ви будете максити залежно від Джокерів, що випали. Тому що зміна стратегії на середині забігу переважно приводить до поразки, якщо тільки ви заздалегідь не продумали запасний план, як то вкладитися лише у Королів та Дам одночасно.

З часом ви відкриєте 15 різних колод, які сильно відрізнятимуться ігроладом, оскільки кожна з них має різний набір карт, мастей, умов, бонусів та обмежень. Також різноманітності додадуть 8 рівнів ускладнень на кшталт більшої кількості необхідних фішок, неможливості позбутися купленого Джокера, вищих цін у магазині тощо. Ці додаткові умови варто постійно тримати в голові, щоб не потрапити в халепу від одного хибного рішення. До того ж, у грі наявні челенджі з різними умовами, а в майбутньому обіцяють підтримку модифікацій. Грубо кажучи, залипнути в Balatro можна на сотні й сотні годин.

З часом ендґейм стає одноманітним і більше залежить від того, наскільки вам гарно вдалося прокачати синергію карт та Джокерів. Звичайно, якщо ви не збираєтесь залазити далі 8 анте, то вас це зовсім не повинно хвилювати. Поки ви дійдете до цього розуміння пройде не менше 50 годин, як у моєму випадку.

Після 100 годин награних у Balatro на Nintendo Switch, я відкрив усіх Джокерів та попри це не розпробував навіть половину можливих комбінацій. Не пройшов усі 20 челенджів та усі 8 рівнів складності на 15 колодах. А мій рекордний рахунок налічує поки лише 9 триліонів фішок. І я не маю наміру зупинятися.

Balatro прекрасна гра, яка на власному прикладі доказує, що жанр карткових роуґлайків досі може запропонувати унікальний та свіжий ігролад, не схожий на власних конкурентів чи інші карткові ігри. Вона одночасно і проста в освоєнні, і дуже глибока, тому якщо ви зацікавились нею, рекомендую грати та розбиратися самому, а не дивитися як це роблять інші, оскільки немалий пласт задоволення ви отримуєте від самого факту першовідкривача та усвідомлення, яку круту колоду вийшло зібрати та використати її на практиці.

90

Чудово!

Вдалося

  • захоплюючий ігролад
  • проста в розумінні
  • має безмежну глибину та кількість контенту
  • просте та інтуїтивне керування

Не вдалося

  • одноманітний саундтрек
TMNT Donatello

Cподобалася стаття? Підтримай PlayUA

На платформі Donatello ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Donatello отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!

Підтримати

Останні огляди

Настільний мінімалізм — Огляд настілки «Білий Замок»

Автор: Малютенко Михайло

Білий Замок

Іграшкова копія пам’ятного оригіналу. Огляд LEGO Horizon Adventures

65

Автор: PlayUA

lego horizon adventures 01

Тут недодали, там перегнули — Огляд Call of Duty: Black Ops 6

74

Автор: Владислав Папідоха

Call of Duty: Black Ops 6

Ергономічна еволюція чи повернення до витоків? — Огляд трекболу Logitech MX Ergo S

Автор: Володимир Бортюк

5 fix

Інтерактивна енциклопедія — Огляд настілки «Слідами Дарвіна»

Автор: Малютенко Михайло

Слідами Дарвіна

Найкращий час для вриву. Огляд World of Warcraft: The War Within

93

Автор: Віталій Тарнавський

world of warcraft screenshot 2024.08.25 13.08.59.11

Не купуй новий монітор поки не подивишся це відео — Огляд монітора Prologix GM2424HD

Автор: Володимир Бортюк

prologix gm2424hd ty 01

Пекло, у яке хочеш повертатися. Огляд KILL KNIGHT

83

Автор: Барлет Ярослав

kill kight